Wyposażenie pokoju gościnnego

sypialni lozkoDla dobrego samopoczucia gości podczas urlopu nie wystarczy, jak się powszechnie zwykło mniemać, samo tylko słońce, woda i las, równie ważne – szczególnie w naszym klimacie, gdzie deszczowe lata nie należą do rzadkości – są warunki mieszkaniowe, w l których przebywają.
Jednym z czynników decydujących o jakości wypoczynku jest właściwy dobór mebli. Wysiedziana kanapa i kulawy stolik jako główny element urządzenia pokoju gościnnego z pewnością nie wprawią gości w dobry nastrój.
Wyposażenie pokoju gościnnego powinny stanowić wygodne łóżka, stół, przy którym ewentualnie można jadać posiłki, szafka do przechowywania żywności,i krzesła, kuchenka elektryczna lub gazowa, szafa lub osłonięta zasłoną wnęka z wieszakami na ubrania. Nieodzowna jest także miednica oraz kubły na brudną i czystą wodę, jeśli w pobliżu nie ma łazienki lub natrysku. Miejsce do mycia można oddzielić od pozostałej części parawanem. Ten praktyczny, ładny, zabawny mebel tak dobrze znany naszym babkom, niesłusznie chyba został dziś zapomniany.
Aby pokój gościnny mógł spełnić wszystkie przewidziane dla niego funkcje, nie może być klitką, w której zaledwie można się poruszać. Jego powierzchnia powinna wynosić 15…20 m2. Elementy jego wyposażenia również powinny mieć odpowiednią wielkość. Tak np. ogólnie zalecana i stosowana długość łóżka wynosi 190…210 cm, szerokość dla łóżek pojedynczych 90…100 cm, a podwójnych 140…180 cm. Przeciętna wysokość łóżka mieści się w granicach 60…70 cm. Jeśli pokój dla gości znajduje się na poddaszu, wówczas miejsce do spania można zaprogramować na tzw. martwej powierzchni, tj. w miejscu, gdzie płaszczyzna sufitu schodzi do podłogi. Funkcja snu nie wymaga bowiem pełnej wysokości pomieszczenia. Usytuowanie posłania w miejscu skosu poddasza pozwoli ekonomicznie wykorzystać pozostałą przestrzeń. Posłania mogą stanowić dwa, ułożone jeden na drugim, materace typu Yogi, a wiklinowy kosz, ustawiony obok, doskonale spełni rolę schowka na pościel. Trzeba przy tym pamiętać, że odpowiedni materac to taki, który wchłania łatwo parę i pot oraz dobrze utrzymuje ciepło. Wokół miejsca do spania należy sensownie zaaranżować miejsce na położenie książki, postawienie szklanki, talerzyka, radia, kosmetyków, pigułek i wielu innych rzeczy, które mogą być potrzebne osobie leżącej w łóżku.