Wyposażenie pokoju dziecięcego

pokojWyposażenie pokoju dziecięcego nie powinno być kosztowne i ekstrawaganckie, ale proste, funkcjonalne i trwałe.

Dziecko traktuje obojętnie kwestię ceny sprzętów zgromadzonych w jego pokoju, czuje się natomiast skrzywdzone, gdy karci się je, kiedy zniszczy kosztowną zabawkę. Drogie wykładziny, tapety i meble również szybciej ulegną zniszczeniu w pokoju dzieci, niż w pozostałych pomieszczeniach, o czym trzeba pamiętać przygotowując pokój dla młodych użytkowników. Najważniejsze jest, by dziecko czuło się gospodarzem własnego pokoju, trzeba też wiedzieć, że własny pokój jest nie tylko miejscem azylu dzieci, ale pozwala również od czasu do czasu, odpocząć rodzicom od uciążliwej obecności ich pociech.

Toteż, mimo że na ogół dziecko wiejskie mniej przebywa w pomieszczaniach zamkniętych niż dziecko w mieście, ono również musi w domu mieć własne miejsce, gdzie zaspokoi swoją potrzebę odrębności.

Wiejski pokój dziecka

Pomieszczenia dla dzieci i młodzieży to najbardziej zaniedbany temat wiejskiego mieszkalnictwa. Rzadko można spotkać na wsi, nawet w najnowszym budownictwie, właściwie urządzony pokój dzieci.

Taki stan rzeczy musi ulec zmianie, ale wymaga to głębokich przeobrażeń w świadomości rodziców. To oni przede wszystkim powinni pojąć, jaką pomocą w procesie wychowania dziecka może stać się racjonalnie i estetycznie urządzone wnętrze pokoju dzieci, które nie tylko stwarza lepsze warunki do nauki i aktywnego wypoczynku, a tym samym rozwijania zainteresowań, ale dzięki któremu łatwiej jest kształtować u dziecka poczucie porządku, odpowiedzialności i wrażliwość estetyczną.

Ciągłe zmiany zachodzące w rozwoju dziecka sprawiają, że inwestowanie dużych środków w urządzenie pokoju dzieci jest nieopłacalne.