Wieszanie szafek

Wieszanie szafekW kuchniach, w których wiszące szafki zawieszamy na dwóch lub trzech ścianach równe ich zawieszenie w ciągach ułatwia rozpoczęcie zawieszania od szafki narożnej. Po wymierzeniu wysokości i jej zawieszeniu kolejno przystawiamy szafki sąsiednie i oznaczamy położenie ich zawieszek na ścianie. Oczywiście nawet i w tym wypadku warto zastosować w szafkach zawieszki regulowane, umożliwiające przemieszczanie szafki w pionie. Warto też pomyśleć o zastosowaniu specjalnych zawieszek regulowanych w trzech kierunkach.

Uchwyty do drzwiczek

Doskonałe, ozdobne uchwyty drewniane do szafek lub innych mebli można wykonać samodzielnie. Uchwyty trzeba wytoczyć na tokarce do drewna. Kształt może być dowolny. Po wytoczeniu element przecinamy na dwie identyczne wielkością części i przykręcamy do drzwiczek jednym lub dwoma wkrętami do drewna. Uchwyty warto polakierować lub pomalować barwnie. W każdym wypadku muszą być dopasowane kolorystycznie do samej szafki.

Łączenie ramiaków

img12 (7)Ze względu na paczenie się drewna i niszczenie połączeń przy wykonywaniu ram wszelkiego rodzaju powinno się stosować połączenia, w których ramiaki poziome będą wyposażone w pióra, pionowe zaś we wpusty. W przeciwnym wypadku ramiaki poziome, pacząc się będą niszczyły połączenie tworzące nieestetyczne szpary pomiędzy elementami. Połączenie ramiaków według lewego rysunku będzie świadczyć o znajomości zasad stolarstwa.

Skośne zawieszenie lustra

Skośne zawieszenie lustraAby pochyło zawiesić duże lustro lub obraz, zawiesie należy wykonać z trzech sznurków przyczepionych w odpowiednich miejscach górnej części ramy i jej boków. Dobierając długości sznurków, odpowiednio zmienimy kąt pochylenia. Zawiesie mocujemy do wkręta hakowego osadzonego w kołku rozprężnym. Dwie boczne linki w zawiesiu podtrzymują obraz, górna pozwala na odchylenie obrazu od ściany.

Zawieszenie obrazka bez ram

Ciężkie lustro lub obraz bez ram można zawiesić na sznurku. Sznurki przyczepia się w tym wypadku do małych blaszek obejmujących płaszczyznę szkła lub obrazu. W blaszkach muszą być wykonane małe otworki, do których przywiązujemy mocny sznurek łub żyłkę. Cała pętla znajduje się na spodzie obrazka. Zamocowanie jest więc niewidoczne od czoła.

Przecinanie płyt okleinowych

img13 (9)Przy przecinaniu okleinowanych płyt piłą ręczną, zęby mogą wyrywać i strzępić okleinę. Unikniemy tego, prowadząc piłę jak najbardziej płasko względem płyty. Oczywiście używamy piły ręcznej o jak najdrobniejszych ząbkach. Prowadzimy ją cały czas pod kątem nie większym niż 30° względem płaszczyzny płyty. Szczególną ostrożność należy zachować na początku i końcu przecinania.

Docisk drzwiczek szklanych

Docisk drzwiczek szklanychZamontowana we wpuście krótka i cienka sprężysta blaszka zapobiegnie drganiom przesuwanej w meblach szyby, a więc i zapobiegnie jej przypadkowemu pęknięciu. Blaszkę trzeba lekko wygiąć w kształcie półkola i przybić dwoma krótkimi gwoździkami lub wkleić we wpust za pomocą kleju dwuskładnikowego. Zamocowanie nie może przeszkadzać w prawidłowym przesuwaniu szyby.