Wąska półka pomiędzy szafkami

Wąska półka pomiędzy szafkamiJeżeli pomiędzy wiszącymi szafkami kuchennymi pozostanie wolna przestrzeń, warto ją zabudować odchylaną półką do przechowywania np. pokrywek garnków lub innych małych przedmiotów. Taką mini szafkę mocujemy na obrotowych trzpieniach wsuniętych w ścianki boczne obu sąsiednich szafek. Oczywiście trzeba też przewidzieć odpowiednie zamknięcie uniemożliwiające jej przypadkowe odchylenie.

Klamerki na drzwiczkach szafki

Klamerki do bielizny, przyklejone lub przykręcone do drzwiczek szafek od wewnętrznej strony, posłużą jako zamocowanie pisanych na kartce informacji o stanie zapasów w szafce. A przede wszystkim powinny informować o terminie przydatności do spożycia produktów spożywczych. W warsztacie domowym mogą informować o rodzaju i miejsca składowania drobnych części montażowych.

Wybijanie otworu w płycie

img10 (11)Duże otwory w ceramicznych płytkach ściennych tradycyjnie się wybija szpicem specjalnego młotka. Jego uderzeniami wykruszamy kolejne kawałeczki materiału. Płytkę podpieramy na ciężkim metalowym podkładzie, np. imadle ślusarskim lub ciężkim młotku. Przy odpowiedniej oprawie w taki sposób możemy wybić otwór o dowolnej średnicy i kształcie bez obawy pęknięcia płytki.

Prawidłowe łączenie

img12 (12)Aby prawidłowo przybić gwoździami jeden drewniany element do drugiego musimy pamiętać o zachowaniu zasady, że długość gwoździa musi być co najmniej trzykrotnie większa od grubości przybijanego elementu. Jeżeli grubość elementu, do którego przybijamy jest mniejsza, to dla uzyskania niezbędnej wytrzymałości połączenia trzeba będzie wbity gwoźdź zagiąć na spodzie.

Napinacz pasów tapicerskich

Do napinania pasów tapicerskich potrzebny będzie drewniany klocek z wbitymi w jego czoło zaostrzonymi gwoździkami. Zaczepiony na nich pas napina się przez wychylanie napinacza, opartego tylnymi końcami o krawędź mebla. Po naprężeniu pasa jedną ręką, drugą zaopatrzoną w młotek trzeba natychmiast przybić pas kilkoma gwoździkami lub pinezkami tapicerskimi.

Kabina z przesuwnymi drzwiami

Kabina z przesuwnymi drzwiamiDo budowy kabiny prysznicowej możemy wykorzystać specjalne przesuwane drzwi szklane lub akrylowe. Kabinę należy usytuować w narożu łazienki i wymurować ściankę działową. Tę dodatkową ściankę boczną muruje ule z cegieł ceramicznych lub płytek z betonu komórkowego. Przed przyklejaniem glazury pamiętajmy o uszczelnieniu specjalnymi preparatami wszystkich powierzchni.

Przechowywanie rulonów i map

Rulony map, kalek rysunkowych i prac graficznych najwygodniej przechowywać przetknięte przez dwie pętle ze sznurka, zaczepione o haki w ścianie. Przechowywane rulony wsunięte w obie pętle nie będą się zaginać, łamać lub spłaszczać. W pętlach można zgromadzić kilka rulonów ułożonych jeden na drugim.

Obcinanie forniru

img13 (12)Najtrudniej obciąć poprzecznie obrzeżowe paski z naturalnego forniru. Nieumiejętne obcinanie zarówno nożem, jak i piłką do forniru będzie powodować rozszczepienie. Aby temu zapobiec przecina się w taki sposób. Polega on na podłożeniu podkładki pod przedmiot tak, aby lekko przygiąć pasek forniru na krawędzi.