Wąska łazienka

Wąska łazienkaNawet bardzo wąską i długą łazienkę można zagospodarować w racjonalny sposób tak, aby zachować niezbędną przestrzeń do korzystania z poszczególnych urządzeń. W pokazanej na rysunku łazience zainstalowano wannę asymetryczną, pralkę, umywalkę i miskę ustępową. Te dwa ostatnie urządzenia sanitarne zawieszono na stelażach skośnie usytuowanych względem ściany. Tym samym zwiększyła się powierzchnia przed nimi, co umożliwia bardziej wygodne korzystanie z nich bez obijania ciała o inne urządzenia.

Odpływ w ubikacji

Kupując nową, stojącą miskę ustępową w sklepie z ceramiką łazienkową musimy pamiętać o wybraniu takiej, w której odpływ będzie pasował do naszej instalacji odpływowej. Otóż miska ustępowa może mieć odpływ poziomy lub pionowy. W tym drugim przypadku instalacja jest poprowadzona w stropie. To rozwiązanie jest stosowane w starym budownictwie. Miskę ustępową z odpływem poziomym można również specjalnym kolanem podłączyć do odpływu w stropie. Tę z odpływem pionowym można podłączyć tylko w jeden sposób.

Baterie z ruchomą wylewką

Baterie z ruchomą wylewkąW baterii umywalkowej ORAS YIENDA przednia część wylewki jest zdejmowana i połączona z korpusem giętkim przewodem doprowadzającym wodą. Instalując taką baterię na umywalce usytuowanej przy misce ustępowej można uzyskać wygodny prysznic do higieny osobistej, zastępujący tradycyjne bidety. Wyciągniętą wylewką można nalać wodę do większego naczynia stojącego obok umywalki, które na pewno nie zmieściłoby się pod baterią w umywalce. Po użyciu część przednią wylewki umieszcza się na powrót w korpusie baterii.

Umywalka z postumentem

Postument zwany też nogą, to dekoracyjny element montowany pod umywalką standardowego kształtu. Jednakże ta noga nie może stanowić podparcia dla słabo zamocowanej umywalki, Ta zawsze musi być silnie przykręcona śrubami do ściany. Postument stanowi jedynie osłonę dla syfonu umywalkowego i ewentualnie dla wężyków przyłączeniowych baterii montowanej na umywalce. Nogę wsuwamy tylko pod zawieszoną umywalkę, nie przymocowując do ściany. W razie potrzeby możemy łatwo ją wysunąć, aby dostać się do syfonu.

Szafka za wanną

Szafka za wannąNiekiedy może się zdarzyć, że instalowana w łazience wanna jest krótsza od szerokości ściany. Warto w takim wypadku wykonać czołową obudowę na całą szerokość. Stworzymy w tym wypadku miejsce, rodzaj szafki do przechowywania np. brudnej bielizny. Od czoła trzeba wykonać odchylane drzwiczki, tak samo jak obudowa wykończone płytkami ceramicznymi. Szafkę trzeba również obudować od góry, płytą drewnopochodną wykończoną płytkami ceramicznymi. Użyte płyty powinny być wodoodporne. Najlepsza jest sklejka.

Rozmieszczenie akcesoriów przy sedesie

Prawidłowe korzystanie z miski ustępowej (sedesu) wiszącej zależy również od rozmieszczenia dodatkowych akcesoriów na odpowiedniej wysokości. I tak samą miskę zawieszamy na wysokości 41-42 cm, zaś przycisk spłukujący powinien być zamontowany na wysokości 100-110 cm ponad posadzkę łazienki. Nisko, na wysokości 20 cm zawiesza się uchwyt papieru toaletowego i uchwyt szczotki do mycia miski. Wyżej na wysokości 80 cm można zawiesić dodatkowe akcesoria, takie jak uchwyty i półeczki.