Sklejanie blatu

img12 (8)Wszelkiego rodzaju blaty, szczególnie większych wymiarów sklejone nawet z najcieńszych listewek będą się wichrować i paczyć. Dlatego na spodzie każdego z nich należy zamocować co najmniej dwie listwy zabezpieczające przed wichrowaniem. Listwy wkleja się w połączenie typu na jaskółczy ogon, czyli w listwie wycięte jest tego kształtu pióro, zaś w blacie wpust. Listwę piórem wsuwamy we wpust posmarowany klejem i pozostawiamy do sklejenia. Najlepiej zastosować do klejenia klej elastyczny np. typu Wikol.

Zacisk klinowy

Listwy i deski strugane na stole warsztatowym trzeba zamocować tak, aby elementy mocujące nie przeszkadzały w obróbce całej powierzchni. W łatwy i prawidłowy sposób deskę zamocujemy na stole, jeśli do jego blatu przybijemy dwa równoległe klocki oporowe, prosty i z klinową krawędzią. Pomiędzy nimi umieszczamy deskę lub listwę wsunięte w specjalnie wycięty klin. Siły równoległe do osi deski powstające podczas strugania będą powodować silne zaciskanie deski między obydwoma przybitymi klockami oporowymi.

Ukryte mocowanie

W nowych seriach swoich wyrobów firma Sanitec KOŁO stosuje ukryte mocowanie. Stosuje się je do stojących misek ustępowych, bidetów i zawieszanych półpostumentów. Ceramiczny korpus miski nasuwa się na dwa plastikowe elementy mocujące przykręcone kotwami do podłoża. Następnie w elementy wkręca się poprzez otwory w ceramice wkręty mocujące całość. Wkręty z nasuniętymi podkładkami łatwo wkręcić, gdyż elementy mocujące mają szereg małych otworów. Po zamocowaniu otwory w korpusie miski przysłania się plastikowymi pokrywkami.

Wkrętak uniwersalny

Jeżeli piłą włosową przetniemy ostrze wkrętaka i lekko odchylimy obie części, takie ostrze nie będzie się wyślizgiwało nawet z szerszego nacięcia na łbie wkręta. Po prostu więcej będzie wkrętów, do których wkrętak będzie pasował. Przecięcie nie pogorszy warunków pracy wkrętakiem. Powinno być wykonane w taki sposób, aby podzielić ostre narzędzia w stosunku 1:2. Do prawidłowej pracy należy prawidłowo zaostrzyć ostrze w zależności od rodzaju wkrętaka i jego przeznaczenia.

Poszerzenie stołu pilarki

Nawet na średniej wielkości stacjonarnej pile tarczowej trudno przycinać standardowe płyty wiórowe lub ze sklejki – duże i ciężkie. Pracę ułatwią wysuwane spod blatu stołu podpory. Opieramy na nich płyty podczas cięcia. Przy innych pracach łatwo je wsunąć pod blat. Aby wykonać tego typu podpory pod blatem stołu przykręca się krótkie odcinki rur i w nie wsuwa i wysuwa podpory. Te też najlepiej wykonać z cienkościennych rurek metalowych.

Ukryty gwoździk

W połączeniach elementów drewnianych efekt estetyczny psują często widoczne łebki gwoździ. Aby ukryć łeb małego gwoździka w przedmiocie z litego drewna trzeba dłutem wykonać na powierzchni niewielki zadzior i odchylić go do pionu. W miejsce powstałego zagłębienia wbijamy gwoździk, dobijając jego łeb prętem stalowym. Następnie zadzior przyginamy i trwale przyklejamy klejem do drewna. Po tym powierzchnie szlifujemy tak, aby miejsce przyklejenia zadziora nie różniło się od powierzchni sąsiednich.