Podwójna umywalka

Coraz większym uznaniem cieszą się u nas umywalki podwójne. Montuje się je tylko w dużych łazienkach i w pokojach kąpielowych. Można kupić ceramiczną umywalkę, podwójną z szeroką trzy drzwiową szafką podumywalkową. W tego typu urządzeniach montuje się dwie oddzielne baterie wodne oraz dwa oddzielne syfony odpływowe. Umywalki tego typu mogą być tez montowane bez szafki podumywalkowej, również na wszelkiego rodzaju blatach.

Korek do wylewania kroplami

Jeżeli w korku zatykającym szyjkę w butelce wytniemy wąską szczelinę, będziemy mogli wylewać z butelki ograniczoną ilość płynu w postaci skapujących pojedynczo kropel. Doskonale w ten sposób dodaje się np. oliwy do sałatek, octu lub innych przypraw w płynie. Najłatwiej wyciąć w korku podłużną szczelinę o przekroju trójkątnym. Wycięcie dwóch szczelin po obu stronach pozwoli wlewać płyn bardzo cienką strużką.

Blat na komorze zlewozmywaka

Pracę w kuchni może ułatwić gruba deska układana na wierzchu jednej komory zlewozmywaka. Można będzie na niej czyścić produkty, np. włoszczyznę, mając stały dopływ bieżącej wody w drugiej komorze. Deskę łatwo zdjąć i przechować obok. Wiele zlewozmywaków jest fabrycznie wyposażonych w taką deskę dopasowaną kształtem do wymiarów komory. Własnoręcznie można taką pokrywkę wyciąć z odpowiedniej wielkości deski do krojenia.

Skrobak ze starego pilnika

Zamiast wyrzucać na śmietnik stare pilniki trójkątne, lepiej zrobić z nich proste skrobaki do usuwania zadziorów z krawędzi metalowych i z tworzyw sztucznych. Aby otrzymać skrobak, trzeba jedynie zeszlifować ząbki z końców pilnika. Najwygodniejsze w użyciu są krótkie skrobaki zeszlifowane z pilnika ułamanego. Zawsze skrobaki wykonujemy z pilnika o przekroju trójkątnym, inne nie nadają się do tego celu.

Obieranie młodych ziemniaków

Młode ziemniaki szybko i łatwo można oczyścić z łupin, wsypując je do drucianego sadzyka wędkarskiego i potrząsając nim pod bieżącą wodą. Sadzyk można również zanurzyć w dużym naczyniu z wodą. Ten sposób jest szczególnie zalecany dla osób spędzających czas wolny na łonie natury. Do sadzyka wsypujemy nie więcej ziemniaków niż 1/3 jego pojemności.

Skrobanie ryb

Ryby z łuską drobną i silnie osadzoną np. okonie i szczupaki, doskonale się skrobie brzeszczotem piły do metalu lub inną piłą z drobnymi ostrzami. Aby nie pokaleczyć ręki, jeden koniec brzeszczotu (może być ułamany) należy owinąć szmatką lub owijką, z paska cienkiej skóry. Owijką może być też grubszy sznurek.

Otwieracz z klucza

Po wypiłowaniu odpowiedniego kształtu na boku metalowego kluczyka typu YALE można go będzie używać jako podręcznego otwieracza do butelek z kapslem. Kształt wypiłowania najlepiej skopiować z typowego otwieracza domowego i wypiłować starannie pilnikami – iglakami. Oczywiście taki otwieracz warto wykonać jedynie w tym kluczu, który nosimy zawsze przy sobie.