Odrywanie wykładziny podłogowej

img14 (7)Przy odrywaniu arkuszowych wykładzin podłogowych tekstylnych i z PCW od podłoża pracę ułatwi nacięcie arkuszy w wąskie pasy szerokości 25-30 cm. Poszczególne z nich odrywamy kolejno. Odrywanie pasami pozwoli włożyć w tę pracę mniej wysiłku. Ten sposób jest szczególnie skuteczny przy odrywaniu wykładziny dywanowej. Można polecić specjalne kleje, od których bardzo ławo odrywa się starą, już mocno zniszczoną wykładzinę.

Szpachlowanie podłogi

Rozeschniętą podłogę parkietową lub z desek możemy zregenerować samodzielnie. Przede wszystkim w takich podłogach występują różnej wielkości szpary wypełnione brudem i kurzem. Najpierw więc należy je wyczyścić za pomocą obrotowej szczotki mosiężnej zamocowanej w uchwycie wiertarki. Jej druciki wydrapią zanieczyszczenia ze szczelin. Następnie szlifujemy całą podłogę. Teraz należy całość zaszpachlować specjalną szpachlówką z pyłem drzewnym i po jej stwardnieniu ponownie zeszlifować i polakierować.

Podłogowy profil dylatacyjny

Podłogowy profil dylatacyjnyJeżeli chcemy, aby nasza podłoga drewniana lub z laminowanych paneli podłogowych nie uległa szybkiemu zniszczeniu, trzeba pomyśleć o szczelinach dylatacyjnych dzielących większe powierzchnie na mniejsze części. Szczeliny te mają za zadanie kompensować rozszerzanie się elementów podłogowych pod wpływem zmian wilgotności. Po wykonaniu podłogi szczeliny dylatacyjne przysłania się różnego rodzaju profilami dylatacyjnymi, przykręcanymi łub przyklejanymi do podłoża lub mocowanymi w warstwie kitu silikonowego.

Kołki do schodów

Kołki do schodówZa pomocą kołków można mocować drewniane trepy schodów zarówno do konstrukcji żelbetowych, jak i stalowych. W obu przypadkach dolna część kołka jest kotwiona bądź w otworze wywierconym w betonie, bądź w profilu stalowym. Na górną część kołka, większej średnicy nasuwa się trep drewniany z odpowiednio wywierconymi otworami. Przed zamontowaniem trepów w otwory należy wcisnąć klej, najlepiej dwuskładnikowy, chemoutwardzalny lub elastyczny, montażowy.

Dociskanie desek podłogowych

Przy układaniu podłóg z desek, pracę znacznie ułatwi klin dociągający z wycięciem. Po wbiciu go pomiędzy dociąganą deskę a klamrę stalową łatwo będzie poprzez wycięcie wbić gwóźdź we wpust deski. Wycięcie powinno mieć wymiary około 5×10 cm. Klocek, którym dociągamy deski powinien mieć grubość nieco większą od przybijanych desek podłogowych oraz odpowiednią zbieżność taką, aby nie wysuwała się samoczynnie.

Różne układy kabli w podłodze

układy kabli w podłodzeElektryczne kable grzejne ogrzewania podłogowego układa się zwojami i zalewa betonem. Tam, gdzie następuje duża ucieczka ciepła (np. przy dużych drzwiach balkonowych), należy w górnej części wylewki ułożyć instalację dodatkową, tzw. brzegową.W takim wypadku wylewkę dociskową z betonu należy wykonać dwustopniowo, jako dwuwarstwową. Jej grubość, a także rozmieszczenie przewodów powinien obliczyć projektant.