Mocowanie zawiasów

Mocowanie zawiasówBezpośrednie zamocowanie zawiasów skrzydełkowych wkrętami do wszelkiego rodzaju drzwiczek z płyt wiórowych nie ma większego sensu. Już po krótkotrwałym użytkowaniu połączenie rozluźnia się na tyle, że wkręty same wypadają. Jedynie trwałe zamocowanie uzyskamy wprowadzając wkręty tak, aby ich trzpienie przeszły przez twarde, lite drewno, w którym mocno się zakleszczą. Dlatego też na bocznej krawędzi płyty należy wywiercić trzy otwory i wkleić w nie typowe kołki meblowe z twardego drewna.

Zawias taśmowy

Rzadziej obecnie stosowanym, ale naprawdę dobrym jest zawias taśmowy. Jest na ogół montowany do większych drzwiczek, o znacznym ciężarze. Zawias ten przykręca się do boku elementu. Spełniał doskonale swoją rolę, gdy był przykręcany do elementów z litego drewna. Jeżeli będzie przykręcany do boków elementów z płyt drewnopodobnych, a szczególnie z płyt wiórowych to jedyne trwałe zamocowanie uzyskamy wkręcając wkręty mocujące zawias nie w płytę, lecz w uprzednio wklejone drewniane kołki łączeniowe.

Jednakowa długość

Przy przycinaniu dużej liczby listewek warto zrezygnować z pracochłonnego odmierzania długości przed każdym cięciem. Lepiej posłużyć się prostym usprawnieniem łatwym do szybkiego wykonania. Wystarczy na stole roboczym czy kawałku płyty przybić klocek oporowy, z prostopadłym czołem, po którym będzie prowadzony brzeszczot piły. W odpowiedniej odległości od klocka wbijamy gwoździk. Teraz do klocka dosuwamy listewkę i wsuwamy ją aż do wbitego gwoździka, po czym przecinamy.

Ustawianie gwoździa

Przy wbijaniu młotkiem gwoździ w powierzchnie drewnianych mebli wykończonych fornirami i lakierami istnieje niebezpieczeństwo ich uszkodzenia obuchem młotka w ostatniej fazie dobijania łba gwoździa. Zabezpieczeniem przed tym może być zwykła gumowa lub z miękkiego tworzywa sztucznego podkładka z otworem, nasunięta na wystający jeszcze gwóźdź. Obuch młotka w razie ześlizgnięcia się z łba gwoździa uderzy w podkładkę, a nie w powierzchnię mebla.

Podział szerokości

Przy wielu trasowaniach konieczne jest podzielenie jakiegoś wymiaru np. szerokości deski na kilka równych odcinków. Często nie jest to łatwe, bo jak podzielić i zaznaczyć ołówkiem wymiar 11 cm na cztery odcinki. Ale wystarczy przykręcić miarkę skośnie tak, aby wskazywała od boku do boku liczbę centymetrów dobrze podzieloną przez cztery np. 12 cm. Teraz łatwo zaznaczyć punkty dzielące i wykreślić przez nie linie równoległe do boku. Otrzymamy bardzo dokładny podział szerokości.

Montaż zawiasów

Do montowania zawiasu kołkowego w boku i drzwiczkach mebli potrzebny jest boczny otwór, przecinający otwór główny, przez który śrubką przykręcamy trzpień zawiasu kołkowego. Wymaga to więc dokładnego wywiercenia obu otworów. Wymaganą dokładność uzyskamy, jeżeli przy wierceniu tego otworu bocznego skorzystamy z przyrządu. Trzeba go trzpieniem wsunąć we wcześniej wywiercony otwór główny, a otwór boczny wiercić przez otwór pilotujący.