Łóżka piętrowe

Łóżka piętroweDwa wygodne do spania łóżka dla dzieci można wykonać samemu. Wystarczy jedynie z drewnianych krawędziaków i płyt gipsowo-kartonowych zbudować ściankę działową o szerokości równej szerokości łóżka. Drewniane podesty, na których będą leżały materace, mocujemy między dobudowaną ścianką, a boczną ścianą pomieszczenia. Do wejścia na wyższe posłanie konieczna będzie również mała drewniana drabinka. Pamiętajmy też o zamontowaniu relingu przy krawędzi górnego posłania.

Naklejanie tapet na płyty

tapetyTapety zarówno papierowe jak i winylowe można naklejać również na ściany z płyt drewnopochodnych lub z nie zaspoinowanych płyt gipsowo-kartonowych. Ważne jednak, aby na wszystkich stykach nakleić taśmy papierowe lub paski, z siateczki szklanej lub z tworzyw sztucznych. Paski te powinny mieć szerokość około 10 cm. Do przyklejenia papierowych używamy kleju takiego samego, jaki stosujemy do przyklejania tapet. Paski siateczkowe są zazwyczaj samoprzylepne – pokryte na spodzie specjalnym klejem.

Wykończenie drzwiczek

Wykończenie drzwiczekStare drzwiczki szafek kuchennych możemy łatwo wyremontować dając im nowy wystrój z naturalnego drewna. Wystarczy na powierzchnię czoła drzwiczek lub na obie strony innych drzwi nakleić wąskie deseczki drewniane o grubości 5 mm i szerokości około 5 cm. Do przyklejenia używamy kleju stolarskiego lub dwuskładnikowego – w przypadku, gdy są wykończone laminatem. Między deseczkami należy pozostawić szczelinki szerokości równej średnicy małego gwoździka. Na czas klejenia deseczki dociskamy ściskami stolarskimi.

Skrzynki roletowe w oknach

Skrzynki roletowe w oknachW systemie YTONG łatwo w nadprożach otworów drzwiowych i okiennych zainstalować skrzynki roletowe. W tych gotowych elementach, ocieplonych od zewnątrz chowają się zwijane rolety, również te antywłamaniowe, zabezpieczające przed kradzieżą, Rolety stanowią też dla okien dodatkową izolację cieplną i akustyczną w nocy. Montuje się je w nadprożach pod stropem. Tam, gdzie to tylko możliwe doradzam zamontowanie rolet. Inwestycja zwróci się bardzo szybko, choćby w niższych kosztach ogrzewania.

System sztangowy oświetlenia

W niskonapięciowym systemie oświetlenia lampki halogenowe w uchwytach są instalowane na równolegle biegnących prętach metalowych. Można je dowolnie przemieszczać w wybrane przez nas miejsce. Najczęściej spotykane są systemy, w których sztangi są oddalone od siebie na 3 cm i mocowane do ściany co najmniej dwoma uchwytami dystansowymi. System można mocować również na suficie. W jednym z końców takiej instalacji konieczne jest zamontowanie transformatora obniżającego napięcie z sieci.

Łóżko w szafie

Łóżko w szafieW małych pomieszczeniach mieszkalnych możemy przewidzieć rozkładane na noc miejsce do spania np. dla małych dzieci. Nawet początkujący amator majsterkowania może wykonać prosty stelaż z materacem, chowanym po podniesieniu do pionu w płytką szafę przymocowaną do ściany. Trzeba jednak pamiętać o dobrym zabezpieczeniu stelaża przed przypadkowym opadnięciem, a także przymocować pasami materac do stelaża. Tego typu mebel doskonale prezentuje się w większym regale z półkami.

Profile ścienno podłogowe

Profile ścienno podłogoweW budynku nowo wzniesionym płytki okładzin ściennych i podłogowych mogą odspajać się od podłoża i pękać. Dzieje się tak na skutek ruchów poszczególnych elementów przy stopniowym osiadaniu budynku. Przed uszkodzeniem tych okładzin i wykładzin możemy się zabezpieczyć instalując na styku posadzki ze ścianą odpowiednie kompensacyjne profile ścienno-posadzkowe z tworzyw sztucznych. Dzięki elastycznym wkładkom kompensują wszelkie naprężenia powstające zarówno w warstwach podłogowych jak i ściennych.

Podest sypialny

Modne ostatnio podesty do spania można zbudować z okleinowanych lub laminowanych płyt wiórowych. Szkielet połączony z pasów płyt, ustawionych pionowo, przykrywamy jednym dużym blatem przykręconym wkrętami. Konstrukcja podestu, a przede wszystkim szkieletu powinna umożliwiać wsuwanie i wysuwanie szuflad do przechowywania pościeli. Takie szuflady muszą mieć zamocowane na spodzie rolki lub kółka toczne. Na zbudowanym podeście układa się dostępny w sklepach materac.